W latach 80. ub. stulecia w kościele Ducha Świętego przy ul. Długiej 3 w Warszawie, istniała wspólnota osób świeckich p.n. "Straż pokoleń", która pod kierownictwem Jerzego Mariana Zielińskiego podejmowała działalność w obronie życia dzieci zagrożonych aborcją. Gdy w styczniowym numerze "Rycerza Niepokalanej" z 1987 roku ukazał się artykuł dr. Pawła Milcarka z informacją o nowej inicjatywie Duchowej Adopcji, członkowie tej wspólnoty i oo. Paulini z kościoła Ducha Św. z entuzjazmem przyjęli ją jako swoją własną i mówili, że jest to ta właśnie inicjatywa, na którą od dawna czekali.
Przyjęli podane w artykule dr. Milcarka zasady ideowe i przebieg praktykowania oraz dopracowali do nich tekst liturgii przyrzeczeń adopcyjnych; opracowali kilka odręcznych ulotek i druków i małą broszurkę p.t. "DUCHOWA ADOPCJA DZIECI, którym grozi zagłada".
Inicjatorami wdrożenia Duchowej Adopcji byli oo. Paulini i Jerzy Marian Zieliński.
W dniu 2 lutego 1987 roku odbyło się pierwsze w Polsce uroczyste złożenie przyrzeczenia Duchowej Adopcji w kościele Ducha Świętego w Warszawie. Ustalono stały kalendarz przyrzeczeń w ciągu roku, a przyrzeczenia te organizowano dla zwolenników idei z terenu całej Polski.
Duchową adopcję wdrożono również w Zielonej Górze z inicjatywy dr Hanny Witkowskiej oraz w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, z inicjatywy Wiesławy Kowalskiej.
Duchową Adopcję zaczęto również rozpowszechniać w corocznych Warszawskich Pieszych Pielgrzymkach na Jasną Górę w Częstochowie.
Tak więc opracowanie, stosowanej powszechnie do chwili obecnej liturgii przyrzeczeń oraz wdrożenie po raz pierwszy Duchowej Adopcji w Polsce w kościele Ducha Św. w Warszawie, jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce, przeprowadzonym przez oo. Paulinów i Jerzego Zielińskiego.
_________________________________
Dokument 2/1
Tekst roty przyrzeczenia Duchowej Adopcji opracowanej przez zespół osób przy kościele Ducha Św. w Warszawie oraz tekst przynależnej do przyrzeczenia modlitwy dostarczonej przez dr. Pawła Milcarka.
Dokument 2/2
Okładka broszurki p.t. "DUCHOWA ADOPCJA DZIECI, którym grozi zagłada"
(wyd. Michalineum, wielkość naturalna, 6 stron tekstu).
Dokument 2/3
Artykuł o. Sebastiana Mateckiego, moderatora wspólnoty Duchowej Adopcji przy kościele Ducha Św. w Warszawie, został zamieszczony w grudniowym 12. numerze miesięcznika "Jasna Góra" i jest pierwszą próbą upowszechnienia nowej inicjatywy poza jej centrum przy kościele Ducha Świętego w Warszawie. Inicjatywa podejmowania Duchowej Adopcji podczas Warszawskich Pieszych Pielgrzymek znalazła gorącą aprobatę ze strony młodzieży akademickiej. Tradycja ta trwa nieprzerwanie do chwili obecnej.